Girls it’s Nar-Time

Islami Geleneklerde Nar kusursuz ve faydalı Meyve olarak geciyor. En önemli nokta ise Narın ruha ve kalbe olan özel etkisidir. Hadisi şerifte şöyle buyurulmuştur:
” Her Narda mutlaka Cennet sularından bir damla vardır.”
Onun için nar yerken çok dikkat etmek, tek bir tanesini bile yere düşürmemek gerekmektedir.

Yemin ederim Narın Tadı burada çok daha lezzetli. Ailem tabiki bunun bilincindeydi ve beni yıllardır narla etkilemeye calıştılar. Evimizde Nar hic eksik olmazdı. Hatırlamaya başladıgımdan beri bulunur. Ama Nar yemeye üşenirdim, Çünkü hazırlaması bana zor gelirdi. Sabırlı olmak gerekirdi mesela ( yada dogru kesmeyi bilmek: https://www.youtube.com/watch?v=0uKJrb42144 ) , sürekli Nar yere düserdi ( Dikkat! ) ve ayrıca Narın icinde bir cekirdek vardı.

Neyse! Bu istanbuldan önceydi!

Her Tatilde yıllar geçtikten sonra bile unutulmayacak bir durum oluşur. Running-Gag olmaya başlar ve sürekli konu edilecektir. Ev arkadaşlarım ve benim için bu durum kesinlikle Nar olayı oldu! Eve icimizden biri girdiğinde digerinin Nar hazırlamakta oldugunu görmemiz çok yüksek bir ihtimal. Günün her saatinde. Her zaman. Nar hazırlamayan kişinin nar dolabımıza (doğru okudun!) gidip, nar alıp, diğer kişinin yanına oturarak ona nar hazırlamada eşlik etme ihtimali daha da yüksek. Rutinimiz oldu artık. başlangıçlarda beni rahatsız eden Nar lekelerinden bile artık hoşlanmaya başlıyorum.

IMG_3986
Nara bayılıyoruz! Pazar alışverişimizde kişi başı en az 7 Narla haftaya hazırlanıyoruz. En çok tabakta hazırlanmış halini seviyoruz, kaşıkla yiyebileceğimiz şeklinde.  „Hazırlamakla“ Narı doğru düzgün, yere düşürmeden kesmeyi kast ediyorum. Narı sevmeye başladıktan sonra, bir tane bile düşürmek istemiyor insan. Sulu, çok tatlı, çok az ekşili ve çekirdeğin çatırdaması bu arada en keyifli yanı. Nasıl anlatsam. Aslında daha net bir cevap icin bir tane daha yemek lazım şimdi. Bugün narımızı yedik ama çoktan. Ve birbirimize sözümüz var, çok fazla nar yemeyi abartmak istemiyoruz…

Doğal olarak narın neler yapabildiğini öğrenmek icin google e sormak dan geriye kalmadık. Ve beklentilerimiz fazlasıyla yerine geldi: Meyve Kan değerlerini sağlam tutuyormuş, tatlı olmasına rağmen diyabetikte yardımcı oluyor. Iltihaptan koruyormuş, sindirim sorununda faydalıymış ve kanser araştırması bile Narın özelliklerinden faydalanıyormuş. Bu yüzden artık baş ağrısında su ve nar ikram ediyoruz biz. Şaka değil! Artı Nar herşeyle gidiyor! Yoğurtlu Nar tatlı olarak. Her tür Salataya zirve olarak. Peynirle birlikte. Yulaf ezmesi ile Kahvaltıda. Kusursuz Nar! Ve çilt, tırnaklar ve saçlar icin bile faydalıymış. Türkiyede Nar endüstrisi çok başarılı gidiyor. Özellikle Aydın, Adana ve Finike – Mosbachın kardeş şehiri – Narları ile meşhurlar! Nar suyu ve Nar ekşisi almanyada tuz, biber kullanıldığı kadar tüketiliyor. Ama en çok doğal haliyle seviyoruz narı.

Türkler sevdikleri insanlara boşu boşuna „Nar Tanem“ diye hitab etmiyorlarmış.

IMG_0133IMG_0777IMG_0138IMG_4025

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s