Almancı, türk olan ama aynı zamanda olmayanlar için kullanılan bir kelimedir. Yani türkiyede yaşamayan türkler icin. Yani daha net, almanyada yaşayan türklere özel bir kelime. Hem Türk, hem alman olmayanlar. Arada kalmışlara. Almanyada yaşıyorsan ve türk köklüysen bu kelime damga oluyor anlayacagın. Mhhh.. damga cümlesi biraz sert belki. Sivrilyoruz diyelim…. ve nedenini tam anlayamiyağız hic bir zaman. Tabi coğunlukla alman aksanımız bizi acığa vuruyor, ama ilk nesil almanyalı türkler bile, türkçelerinin aksansız olmasına rağmen ilk 5 dakika içerisinde „almancımısın“ sorusuyla karşı karşıya geliyorlar. Bu nesil icin „Almancı“ kelimesi cok daha farklı algılanıyor, kendilerini sade„türk“ olarak hissediklerinden dolayı…

Ben bu kelimeyle büğüdüm ve beni etkiledide. Arada kalmış bir şey, icimde uzun süre taşıdiğım bir duyguyu ifade eden bir durum. Iki Kültür arasinda büyümek her zaman kullağa hoş geldiği kadar cool bir durum değildi çünkü. Her kültürden güzzelikleri seçmek ve birleştirmek öğrenebilinen bir süreçdir. Gercek hayatta sıkıntısız calışan bir süreç değildir. Seçim yapmak da bence şart değil!

Ben türküm, ama almanımda. Ve hayır, annem ve babam ikiside türkler, konu bu değil. Almanca rüya görüyorum ve türk olarak uyanıyorum. bazenleri tersi oluyor. „Almancı“ olmayı ama yınede hala sevmiyorum. Içinde çok fazla ön yargılar saklı. Bazenlerı insanlarda Özenti, bazenlerı Takdir ve bazenlerı acıma duygusu bile olusabiliyor. Kimse ilk konuşmadan önce ön yargılarla karşı karşıya gelmek istemez. Saklı ırkçılıgın bir şekli. Biraz alman bir arkadaşın sana „Türkler çok kötü, ama sen öyle degilsin, sen farklısın“ demesine benzyior. Cok daha derine gitmek gerekmez.

Goethe zamanında „Çocuklar, yetişkinlerden iki şeyi edinmelidirler: Kökler ve kanatlar.“ demiş. Bildiğim kadariyla bitkiler her yerde büyüyorlar ve sinirlari insanlar yaratdılar. Bu yüzden Kosmopolit olmayı tercih ederim, dünya çoucuğu. Bu fikiri oldukca güzel buluyorum. Şimdi Istanbuldayım. Biraz kökler konusundan dolayı. Biraz Aksan konusundan dolayı. Ama en cok Istanbulun büyüsünden dolayı. fevkalade!
IMG_4429IMG_4192IMG_6089IMG_4464IMG_4515

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s